Diş hekimliğinin ilgi alanı, yakın zamana kadar esas olarak ağızdaki ağrıların giderilmesi, hastanın ağrıdan kurtarılması ve kaybolmuş çiğneme fonksiyonun belli ölçüde geri kazandırılmasıyla sınırlıydı.

Eski diş hekimlerinin en sık uyguladıkları tedavi diş çekimiydi, "mümkün olan" durumlarda ve "diş ölmemişse" dolgu da yapılırdı. Çekilen dişlerin yerine yapay dişlerin yapılması, oluşan boşlukların doldurulması da başarı için yeterli bir ölçüt idi.

Cenap Adaş Estetik Diş Hekimliği

Bunu sağlarken, mümkün olabildiği ölçüde estetiğin de sağlanması gözetilmekle birlikte, fonksiyonun sağlanması her zaman ön plandaydı. Ön dişlerde mümkün olduğu ölçüde estetik, arka dişlerde ise sağlamlık her zaman tercih edilirdi.

Eskiden insanlar, arka dişlerindeki çürüklerin tedavisinde, çok kötü bir görünüme sahip olsalar da, yüksek çiğneme basıncına dayanıklı oldukları için amalgam dolgularla yetinmek zorundalardı örneğin... Kronların, köprülerin çiğneyici yüzeyleri, sağlam olabilmeleri ve kırılmamaları için hep metal oldular uzun yıllar boyunca... Kısmi diş eksiklikleri varlığında, insanlar takılıp çıkarılan protezlerin ağızlarında tutunabilmeleri için kancaların kötü görüntüsüne razı olmak zorunda kaldılar.

Cenap Adaş Estetik Diş Hekimliği

Zaman geçtikçe ve teknoloji ilerledikçe, hayatın her alanında eskiden aklımıza bile getiremediğimiz gelişmeler hayatımıza girmeye başladı. Teknolojiden yararlanmak zorunda olan diş hekimliği alanında da üstün teknolojinin yarattığı materyaller ve teknikler uygulanmaya başlandı. Bu sayede, yakın zamana kadar hayal bile edemediğimiz tedavileri artık her birimiz kliniklerimizde uygulama şansına sahibiz.

Artık ne gümüş rengi dolgulara mahkumuz, ne kötü görünümlü kron ve köprülere, ne de protezlerdeki kancalara... Sağlamlıkla estetik arasında bir seçim yapmak zorunda kalıp da zorunlu olarak sağlamlığı tercih ettiğimiz günler gerilerde kaldı artık... Günümüzde hiç kimse yemek yiyebilmekle yetinip, gülerken ağzını eliyle kapatmak zorunda değil.

Cenap Adaş Estetik Diş Hekimliği

Eski amalgam dolgular artık kompozit dolgularla yer değiştiriyorlar

İşte, bütün teknolojik gelişmelerin diş hekimliği alanında yer bulması, önceleri çok yüksek ekonomik bedeller gerektiren bu yeniliklerin yaygınlaşıp giderek daha ekonomik hale gelmesi, estetik diş hekimliği denilen bir kavramın doğup gelişmesini sağladı.

Bu sayede artık hem fonksiyon, hem estetik, hem de doğallık bir arada sağlanabiliyor. Üstelik yakın zamana kadar birinden birini seçmek zorunda olduğumuz, bir arada hayal bile edemeyeceğimiz bu kavramları yaşantımıza geçirmek gittikçe daha kolaylaşıyor.

Bu noktadan baktığımızda, ağızda sağlık, fonksiyon, estetik ve uyumu bir arada sağlamaya yönelik bütün uygulamalar estetik diş hekimliğinin ilgi alanına giriyor. Kompozit dolgulardan tutun da diş beyazlatmaya, metal altyapılı ya da metal altyapısız porselen kron ve köprülerden tutun gülüşünüzün şekillendirilmesine, laminate porselenlerden tutun dişetlerinizin sağlıklı hale getirilmesine kadar, uçsuz bucaksız bir çalışma alanı var estetik diş hekimliğinin...

Estetik diş hekimliği; dolgu ve pansuman hekimliğini çoktan aşmış bir anlayışla, hastasının sağlıklı güzelliğini ve aynaya bakarken mutlu olmasını sağlamayı gözeten hekimlerin çalıştığı bir alan...

Cenap Adaş Estetik Diş Hekimliği


Estetik dişhekimliği felsefesi; mümkün olan en inandırıcı doğal diş dizisini kazandırırken, onu en üst standartlara yükseltmek biçiminde tanımlanabilir. Biz diş hekimlerinin çalıştığı alan, beslenme gibi yaşamsal bir fonksiyonun sağlanmasına olanak verdiği kadar, bizi doğanın en gelişmiş varlığı haline getiren özelliğimiz olan düşündüğümüzü söze dökme, hissettiklerimizi ifade etme, mimiklerimizle ruh halimizi iletme yeteneğimizi kullandığımız çok önemli bir bölgedir.

Estetik dişhekimi için insan, öğüten bir makineden öteye, sağlıklı bir güzelliği, güven ve gururla sergilemek için yaratılmış, mükemmel olduğu kadar da hassas bir varlıktır.

Bu hekimin görevi, kişinin içindeki güzelliği ifade edebilmesi için, sanatına ve de kullandığı malzemeye hayran bir heykeltıraş gibi çalışıp, bütünde detaya mükemmellik getirmektir.

Mesele sadece bir kaç dişi beyazlatmak ve düzeltmekten öteye; onlara can vermek, bir karakter ve ruh vermek, sahibiyle bütünleştirmektir.

Cenap Adaş Estetik Diş Hekimliği
Cenap Adaş Estetik Diş Hekimliği

Site içeriğinde bulunan bilgiler, diş hekimliği ve tedavi yöntemleri konusunda bilgilendirmek içindir.
Bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

Paylaş: